banner

Hlavní Stránka
FNB v USA
FNB v Polsku
FNB v České Republice
Programové prohlášení FNB

Naše ikonka:

ikonka

Food not Bombs v Polsku

Na bezdomovectví a fungování Food not Bombs (FNB) v Polsku jsme se zeptali Agáty, squatterky a aktivistky FNB z Wroclavi.

Jak dlouho provozujete v Polsku FNB?

FNB v Polsku je aktivita, kterou začal náš squat, ale teď je v tom zapojeno mnoho lidí z různých prostředí - wroclavští anarchisté, squatteři, středoškoláci a studenti vysokých škol. Celkově se to opírá o pomoc lidí. Každý něco udělá, donese, pomůže... Máme například kluka s velkým autem, který nám přepravuje jídlo.

V jakých polských městech je ještě FNB aktivní?

FNB zatím funguje jen ve Wroclavi a v Poznani. Ve Wroclavi provozujeme FNB asi jeden a půl roku. Začali jsme na jaře, prvně jsme rozdávali jídlo během velikonočního pochodu. Bylo to v centru města i s hudbou. Chtěli jsme ukázat, že něco takového děláme, a jelikož to byla ohlášená demonstrace, nebáli jsme se. V Polsku sice není rozdávání jídla zakázané, ale přesto musíme přemýšlet, jak to dělat, abychom byli legální a neprudili do nás fízlové. Ve větších městech něco podobného dělají kršnovci. Šli jsme se jich tedy na to zeptat a dověděli jsme se, že jsou velké problémy se Sanepidem (něco na způsob hygienické kontroly - pozn. red.) - musíte mít zvláštní místnost na čištění zeleniny, druhou místnost na vaření a třetí na mytí nádobí. Musí to tam být v podstatě sterilní. Zjišťují v jakém to děláš oblečení apod. Z každého jídla musí být Sanepidu odevzdán vzorek, jinak se platí velké pokuty. Kršnovci na to hodně dbají a přesto platí pokuty. Kolik bychom museli asi platit my, kdyby nás kontrolovali? Zatím ale nemáme žádné problémy, i když víme, že městská police o nás ví, jelikož to děláme ve velkém parku v centru Wroclavi.

Jak jste o sobě dali vědět lidem mimo scénu?

Dělali jsme letáky a rozdávali je na nádraží, kde jsou bezdomovci, chodili jsme po různých útulcích a zvali lidi, ať přijdou. Každou neděli rozdáváme sto porcí, které jsou během čtvrt hodiny pryč. Když přijedeme na místo už na nás lidi čekají, pomáhají nám přinést věci z auta a uklízejí po sobě. Už mají udělanou frontu. Často se stává, že sami nejíme, protože na nás nezbude. Funguje to tak, že vaříme dohromady, a v případě, že chce někdo udělat něco navíc, tak to donese - třeba salát nebo něco k pití. Jídlo podáváme v plastových nádobách, které kupujeme.

Co pak s tím plastovým nádobím děláte?

Vyhazujeme. Protože, když máme sto porcí, nezvládlo by se to jinak. Většina aktivistů FNB stráví víkend vařením. Sobotu trávíme čištěním zeleniny. Tu nakoupíme my ze squatu, pak přijdou lidé, kteří ji očistí a nakrájí. A my to pak uvaříme a odvezeme. Když chce někdo jídlo rozdávat, tak nám s tím pomáhá.

Chodí na FNB jen klasičtí bezdomovci?

Na FNB chodí chudí pankáči a lidé, které už známe, kteří se najedí a baví se s námi - máme s nimi již pozitivní přátelské vztahy. Teď plánujeme akci, že na zimu budeme sbírat oblečení a pak při FNB rozdávat. Na squat nám nosí lidé hodně oblečení, které my nosit nebudeme, takže ho rozdáme. Snažíme se také udělat něco pro děti - nějaké sladkosti či ovoce.

Na FNB chodí i děti?

No občas přicházejí i děti, úplně sami bez rodičů. Takové děti ulice. Mají sice rodinu, ale jejich situace není nic moc

Jak FNB financujete?

Na začátku jsme měli sponzora, jednoho člověka, který provozoval takový studentský bar a nakupoval nám plastové nádobí a příbory. Ale to už skončilo. Teď si vyděláváme benefity. Zpočátku jsme do FNB investovali zcela sami - ta parta, která to rozjížděla - každý něco dal. Jelikož jsme museli FNB takto stále finančně dotovat, chodili jsme pak po studentských ubytovnách, říkali studentům, co děláme a oni nám dávali peníze. Kromě toho děláme fire-show - a všechny drobné z toho jdou na FNB. Známe lidi z jednoho domu pro bezdomovce, kteří nám dali identifikační karty, které z nás dělají sociální pracovníky a pomáhají nám v tom, že, když jdeme do tržnice, dostaneme levněji zeleninu.

Myslíš, že by vám trhovci nedali zbylou zeleninu zadarmo?

Myslím, že ano, ale nestačilo by to na těch sto porcí, které děláme. Lidé si na FNB berou jídlo i do sklenic pro rodinu. Jedna firma nám před sobotní zavírací dobou dává zbylý chleba za symbolickou cenu, tedy v podstatě zadarmo.

Měli jste někdy nějaké problémy s policií?

Ani ne. Posledně přijela městská policie v momentě, kdy jsme už jídlo rozdali a sami jsme jedli. Přišli za námi s tím, že tam, kde rozdáváme, je vyšlapaná tráva a, i když jsou odpadky v koších, tak je místo zničené. Oni věděli, že rozdáváme jídlo, ale do toho se těžko prudí, tak tvrdí, že místo je znečištěné a že musíme zaplatit pokutu. My jsme sebrali věci a šli k autu, ale oni nám zablokovali cestu tak, že jsme nemohli odjet. Přišlo nás bránit několik lidí, tak si policisté vzali jen naše doklady a opsali si údaje. My zas jejich čísla. Zatím čekáme, ale doposud jsme neobdrželi žádný doklad k zaplacení pokuty. Myslím, že hlavním cílem policie je blokování naší aktivity, jelikož se v Polsku poslední dobou hodně mluví o bezdomovectví. Jeden novinář napsal článek, že na hlavním nádraží ve Varšavě jsou bezdomovci napadáni policií a je s nimi špatně zacházeno - jsou mezi nimi i vozíčkáři a invalidé. V Polsku se nádraží na noc zavírají a v zimě jsou tak bezdomovci vyhazováni v podstatě na smrt. Mají čím dál tím méně míst, kde můžou spát. Ve Wroclavi na hlavním nádraží si nesmí vůbec nikdo lehnout. V zimě, když na nádraží rozdáváme letáky, potkáváme lidi, kteří tam spí tím způsobem, že stojí opřeni o topení. Je tam hodně lidí, kteří jsou nemocní, jeví známky po fyzickém násilí a je vidět, že se na nich policie často ráda vyřádí. Teď vyšel v Polsku nový zákon ohledně zdravotnictví. Když nemáš práci a tím pádem neplatíš pojistné, tak nemáš nárok na to, využívat zdravotnické služby. V tomto případě se tito lidé nemají kde léčit. Kromě toho bezdomovce mnozí odsuzují a říkají, že si za to můžou sami. Já si myslím, že to může potkat každého. Hodně z nich jsou staří lidé, které vyhodily jejich děti na ulici či sami nechtějí žít se svou rodinou Mezi lidmi, co dělají FNB, je i pár takových, co studují sociologii na vysoké škole. Díky tomu mají možnost těm lidem pomáhat, být s nimi v kontaktu a zároveň tyto zkušenosti mohou využívat při svém studiu. Tito studenti dělají mezi bezdomovci ankety a průzkumy, které jim pomáhají problematiku bezdomovectví postihnout a ukázat veřejnosti.

Co vlastně podle tebe znamená být bezdomovcem?

Když jsi bezdomovcem, tak to znamená, že nemáš domov a nejsi nikde nahlášen. Když nejsi nahlášen, tak nemáš možnost sehnat práci. A když nemáš práci, tak nemáš peníze na byt. Je to vlastně takový bludný kruh, z kterého je strašně těžké se vymotat. Když jsi slabší člověk - alkoholik, narkoman či jsi nemocen, tak prakticky nemáš šanci vůbec žádnou.

Směřujete FNB i nějak politicky?

Nepropagujeme žádné názory, zaměřili jsme se jen na rozdávání jídla, protože, když jsme to začali dělat, někteří lidé se od nás odsouvali. FNB je aktivita, která spojuje lidi z různých prostředí, a myslím si, že stojí za to, ustoupit z té stránky propagace. Také si myslím, že lidé, kterým dáváme jídlo, vědí, o co jde. Je to jednoduché. Velké množství peněz se utrácí za zbraně a vedle toho umírají lidé hlady. Myslím, že to stačí jako nejjednodušší vysvětlení a lidé tomu rozumí. Sami bezdomovci vysvětlují na dotazy kolemjdoucích, co se tu děje, o co nám jde. Říkají jim, že to není jen tak, že vaříme pro bezdomovce, ale že to je zároveň i protestní akce. Myslím si, že je hodně důležité, aby nad tím lidé nezavírali oči, a že jsme pro to vybrali vhodné místo (park uprostřed města - pozn. red.), kam se chodí lidé projít po obědě a vidí tam ty bezdomovce. Lidé reagují různě. Někteří třeba křičí „Více bomb!“, nejraději by nás asi pozabíjeli. Potkali jsme tam i jednu známou herečku (již v důchodu), která říkala, že dělají něco podobného, mají sdružení herců důchodců, že by nám rádi pomohli, a že je skvělé, že něco takového děláme. Takže nějaká reakce tu je. Rozdáváme také letáky, které informují o aktivitě FNB a jsou zaměřeny právě na kolemjdoucí, aby věděli, o čem to je.

Díky moc za rozhovor. Chtěla bys ještě něco dodat?

Myslím, že je skvělé, že jste začali dělat FNB, a přeji vám, aby to vydrželo a nekrachlo na tom, že se někomu do toho už nebude chtít. Z vlastní zkušenosti vám můžu říci, že je velká satisfakce, když ti lidé přijdou, jedí a povídají si s vámi. Občas přinesou víno a my se s nimi napijeme a oni říkají, že je to nejlepší jídlo, co se dá zadarmo sehnat. Ti lidé se mezi námi necítí vyobcováni a má to i pozitivní vliv v pohledu lidí na mladé aktivisty.

Otázky kladly Magda a Zuzana


listuj nazpět nalistuj začátek listuj dopředu